Posts in Category: Genel

Makro çekimlerde odak birleştirme (focus stacking)

 

Makro çekimlerde karşılaştığımız en büyük problemlerden biri  alan derinliğinin çok az olmasıdır. Daha fazla alan derinliği elde etmek için kullandığımız objektifin diyaframını minimum a kadar kısmak genelde uyguladığımız bir çözümdür. Diyaframı minimum a getirmenin en büyük dezavantajı, kısık diyafram nedeniyle ortaya çıkmaya başlayan optik hatalar nedeniyle, elde ettiğimz görüntüdeki netlik kaybıdır.

 Özellikle sabit konularda kullanabileceğimiz yöntemlerden biri odak birleştirme yöntemidir. Bu yöntemin ana fikri konuyu katmanlar halinde çekip, bilgisayar ortamında birleştirmektir.

Bildiğiniz gibi kullandığım ız  gövdeye bir objektifi ters olarak bağlayarak çok kaliteli makro çekimler yapabiliriz. Kullandığımız objektifin odak uzaklığı ne kadar küçük olursa büyütme oranı o kadar büyük olacaktır ve kullandığımız objektifin kalitesi sonucu etkileyecektir. Manuel diyafram kontrolüne sahip bir geniş açı objektif bu iş için idealdir (28-24-20mm gibi)

 

Kullandığınız makinanın bayonetine ve aynı şekilde kullandığınız objektifin filtre çapına uygun bir ters çevirme adaptörü ile objektifi makinaya bağladığımızda bizim için gerekli olacak en önemli parça makinamızı konuya milimetrik olarak yaklaştırmamızı sağlayacak ve tripodumuzun üzerine bağlanacak Manfrotto 454 Micro Positioning Sliding Plate gibi bir araçtır.

 

Ben buradaki örneklerde elimde, Olympus  E-systeme uygun ters çevirme adaptörü olduğu için Olympus E-510 ve Olympus OM 24 mm 2.0 objektif kullandım.  Konunun en yakın noktasına netlik yapıldıktan sonra Micro Positioning Sliding Plate i kullanarak konu boyunca milimetrik olarak ilerleyeceğiz.Maksimum keskinliği elde etmek için benim bu çekimde kullandığım diyafram açıklığı 8.0 idi.

Burada ki örnekte 20 ayrı kare çekildi  ve çekilen kareler Photoshop yardımıyla birleştirildi. Photoshop ta birleştirme işlemi ise oldukça basit. Komutları sırasıyla yazacak olursak:

 

File > Automate > Photomerge komutundan sonra açılacak pencerede birleştireceğimiz fotoğrafları Browse komutuyla seçmek. Dikkat edilmesi gereken nokta  Layout un Auto da olması ve Blend images Together seçeneğinin işaretli OLMAMASI.

 

Photoshop çektiğiniz bütün kareleri Layerler halinde üstüste açacaktır. Açılma işlemi bittikten sonra Layerlerin hepsini seçmemiz gerekmektedir. Bu noktadan sonra yapmamız gereken işlemler şu şekildedir.

Edit > Auto Blend Layers > Stack images

 

Veeeee karşınızda birleşmiş fotoğrafınız.

 

Bir başka örnek:

 

 

Bu yöntemi alan derinliğini arttırmak istediğiniz normal çekimlerde de kullanabilirsiniz.

 

Unutmamanız gerekenler:

 

Makinanız ve Konunuzun tamamen hareketsiz olması.

Makinada pozlama ve beyaz ayarının manuel konumda olması.

Makinayı milimetrik olarak kaydırmak.

Objektifinizin diyaframının optimum keskinliği verecek şekilde ayarlanması.

Ve kadrajı, planladığınız kadrajdan biraz daha geniş tutmak.

 

İyi denemeler…